Во Неделата на простувањето, викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и свети Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.Во продолжение може да ја прочитате кажаната беседата…

 

Викарен Епископ Јаков Стобиски – „Каде што е богатството ваше, таму ќе биде и срцето ваше“