Денес, кога Црквата го празнува Благовештението на Пресвета Богородица,во храмот ,,Успение на Пресвета Богородица” во Ново Село – Штип, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, отслужи Света литургија во сослужение на надлежниот архиереј Митрополит Брегалнички г.Иларион и Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков.
По Светата Литургија беше осветена и крстилницата при храмот.